Endüstriyel tesislerden oturduğumuz binaya, hastanelerden baz istasyonlarına hayatımızda Elektrik Enerjisi ile beslenen cihazların olduğu her yerde aşırı gerilim koruyuculara ihtiyaç duyulmaktadır. Evimizdeki led tv mizi veya bir fabrikada bulunan herhangi birmakinanın da aşırı gerilim nedeni ile yanmasını kesinlikle istemeyiz.

Hassas bilgi işlem sistemleri ,telekomünikasyon ve ağ alt yapı sistemleri ,seri üretim bantları kesinlikle zarar görmeden görevlerini devam etmek zorundadırlar. Bu sistemlerin bir saat bile çalışmaması milyonlarca liralık zarara neden olabilmektedir. Bu nedenle ufak bir yatırım ile sistemlerinizin ve cihazlarınızın koruma altına alınması gerekmektedir.Ancak önceden alınmayan önlemler ile her yılmilyonlarca liralık zararlar aşırı gerilim nedeni ile oluşmaya devam etmektedir.

Yıldırım ve şebeke darbeleri kısa süreli hareketlerdir ve sigorta koruma rölesi (faz sırası rölesi, kacak akım rölesi, aşırı gerilim koruyucu röle, faz koruma rölesi, motor koruma rölesi vb.) bu kısa süreli hareketlere tepki veremez. Bu yüzden dikkat etmeli ve iç yıldırımlık sistemi kurulmalıdır.

Aşırı gerilimden korunma sistemlerinin kullanım sahası ana dağıtım şebekesi korumasından hassas korumaya, veri hattından ölçüm ve kontrol sistemlerinin korunmasına ve metal boruların kıvılcım atlama aralığı ile korunmasını da kapsamaktadır. Sistem merkezi veya dağıtılmış olarak tesis edilmektedir.

Şekil 1. Aşırı Gerilimlerin Tepe Değerleri

Yukarıdaki grafikte de görüldüğü gibi, düşük voltajlı tüketici şebekesinde en büyük voltaj tepe değeri, yıldırım boşalması ile meydana gelmektedir. Harici yıldırımdan korunma tesisatı veya düşük voltaj havai hat üzerine direkt yıldırım düşmesi durumundaki yıldırım geriliminin yüksek enerji miktarı genellikle bağlanmış yüklerin devre dışı kalmasına ve izolasyon hasarına sebep olur. Binalardaki tesisatlarda , güç veya data hatlarındaki indüklenmiş voltaj artışı nominal çalışma geriliminin birkaç kat fazlasına da ulaşabilmektedir.

nahtarlama (şalt hareketleri) sonucu oluşan aşırı gerilimler , yıldırım boşalmasında olduğu gibi yüksek voltaj artışına sebep olmaz fakat çok sık meydana gelmektedir ve tesisatın arızalanmasına sebep olabilir. Anahtarlama (şalt hareketleri), sonucu oluşan aşırı gerilimler, çalışma voltajının iki-üç katına çıkabilirken, yıldırım gerilimi nominal voltajın yirmi katına ulaşabilir ve çok büyük oranda enerji taşıyabilir. Arızalar genellikle daha sonra meydana gelir, çünkü daha küçük geçici gerilimlerin sebep olduğu hasarlar sonucu elektronik komponentlerin yaşlanması cihazlara zamanla zarar verir.

 • Firma Adı:
  :
  Yetkili Adı Soyadı:
  :
  Ünvanı
  :
  Telefon
  :
  E-posta
  :
  Şehir
  :
  Adres :
  Yıldırım Kaynaklı Bir Sorun İle Karşılaştınız Mı? Evetse, Ne Tür Hasarlara Sebep Oldu? :
  Yıldırımdan Dolayı Can Veya Mal Kaybı Yaşandı mı? :  Evet Hayır
  Bu Sorunu Yaşadığınızda Paratoner Sisteminiz Var mıydı? :  Evet Hayır
  Topraklama Tesisatınız Var Mı? :  Evet Hayır
  Yıldırıma Karşı Herhangi Bir Güvenlik Senaryonuz Var Mı? :  Evet Hayır
  İş Güvenliği Biriminiz Var Mı? :  Evet Hayır
  Herhangi Bir Afet Sigortanız Var Mı? Kapsamı Nedir ? :
  Açıklama :